Κέντρο Κοινότητας Δήμου Νέστου με Παράρτημα Ρομά

Οδός : Κύπρου 5 (Πρώην Εργατικό Κέντρο)

25910 23585 / 24791

f  Κέντρο Κοινότητας Δήμου Νέστου με Παράρτημα Ρομά

kentrokoinotitasdimounestou@gmail.com

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ  ΡΟΜΑ

ΧΡΥΣΟΧΩΡΙ Δ. ΝΕΣΤΟΥ
25910 62090

Εξυπηρέτηση κοινού

Δευτέρα — Παρασκευή  07:00π.μ.—15:00μ.

Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Νέστου με Παράρτημα Ρομά, είναι μία δομή   κοινωνικού χαρακτήρα και λειτουργεί υπό την εποπτεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Νέστου. Αποτελεί ένα σημείο αναφοράς για την Υποδοχή- Εξυπηρέτηση και Διασύνδεση των πολιτών με όλα τα Κοινωνικά Προγράμματα και Υπηρεσίες που υλοποιούνται στην περιοχή του Δήμου Νέστου και πέρα από τα όρια αυτού.

Τα Κέντρα Κοινότητας αποτελούν μια εμβληματική δράση που θεσμοθετήθηκε με τον Ν. 4368 (ΦΕΚ Α΄21 /21.02.2016) και την Κοινή Υπουργική Απόφαση που ορίζει τις ελάχιστες προδιαγραφές λειτουργίας τους (ΦΕΚ 854 Β’/30.03.2016), όπως αυτή τροποποιήθηκε το 2019 (ΦΕΚ 1344 Β΄/19.04.2019) και το 2023 (ΦΕΚ 3322 Β΄/19.05.2023).

Τα Κέντρα Κοινότητας με τα Παραρτήματα και τις Κινητές Μονάδες τους, αποτελούν βασικό «πυρήνα» διευρυμένων υπηρεσιών τύπου “Υπηρεσία μίας στάσης” και λειτουργούν ως δομές συμπληρωματικές των Κοινωνικών Υπηρεσιών των αντίστοιχων ΟΤΑ α΄ βαθμού και εποπτεύονται από αυτές

Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Νέστου με Παράρτημα Ρομά, συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και Εθνικούς Πόρους και είναι ενταγμένο στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης 2021—2027

ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ

ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

1. Υποδοχή —Ενημέρωση πολιτών
  2. Εξυπηρέτηση
  3. Υποστήριξη της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δ. Νέστου
  4. Υποστήριξη στη διαδικασία υποβολής αιτήσεων και στην ένταξη σε προγράμματα (Ε.Ε.Ε., Επίδομα Ενοικίου, κ.α.)
  5. Παραπομπή αιτημάτων
  6. Διασύνδεση πολιτών με όλα τα κοινωνικά προγράμματα, δομές και υπηρεσίες.
  7. Συνεργασία με άλλες Δομές Κοινωνικής Στήριξης.
  8. Παροχή υπηρεσιών που αποσκοπούν στην βελτίωση του βιοτικού επιπέδου & διασφαλίζουν την κοινωνική ένταξη των ωφελούμενων.
  9. Παροχή υπηρεσιών που αποσκοπούν στην προώθηση της απασχόλησης
  10. Ψυχολογική – Κοινωνική Υποστήριξη.
  11. Συμβουλευτική
  12. Ενισχυτική διδασκαλία & δημιουργική απασχόληση
  13. Ανάπτυξη δράσεων για την προαγωγή ψυχικής και σωματικής υγείας των ωφελούμενων.
  14. Ανάπτυξη εθελοντικών δράσεων

ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΙ

Ως ωφελούμενο ορίζεται το άτομο που κάνει συστηματική χρήση των υπηρεσιών και παροχών των Κέντρων Κοινότητας και των παραρτημάτων αυτών, διαθέτει ΑΜΚΑ ή Π.Α.Α.Υ.Π.Α.

Ειδικότερα, ωφελούμενοι  είναι τα άτομα που διαβιούν στον Δήμο Νέστου και κατά προτεραιότητα, άτομα και οικογένειες που διαβιούν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας ή διατρέχουν κίνδυνο φτώχειας ή κοινωνικού αποκλεισμού, παιδιά που βιώνουν καταστάσεις αποκλεισμού, ηλικιωμένοι, ωφελούμενοι του Προγράμματος «Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα», καθώς και νόμιμα διαμένοντες μετανάστες, αιτούντες/δικαιούχοι διεθνούς και προσωρινής προστασίας, άτομα με αναπηρία, Ρομά και γενικότερα ευπαθείς ομάδες πληθυσμού.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab